Chip tuning aracınızın üretici tarafından programlanmış standart fabrikasyon yazılımının tekrar düzenlenerek motorun daha fazla güç üretmesini sağlama işidir.Motorun çalışmasını düzenleyen aracın elektronik kontrol ünitesi üzerindeki yazılım okunur talep doğrultusunda tekrar programlanır.Bu işleme chip tuning denir.

Stage 1 Chip tuning aracınızın motoru üzerinde mekanik hiç bir değişiklik yapılmadan yumuşak tolerans değerleri arasında düzenlenen yazılım tipidir.Aksi belirtilmediği sürece chip tuning database sistemimizde görülen değerler stage1 yazılımdır.

Stage 2 Chip Tuning aracın motor sistemi üzerinde çeşitli eklemeler yada direk olarak bulunan parçaların daha yüksek toleranslı parçalar ile değiştirilmesi üzerine yapılan yazılım uygulamasıdır.Araç üzerinde bulunan turbo,enjektör,intercooler ve egsoz sistemleri üzerinde düzenlemeler yapmak gerekebilir.Atmosferik araçların turbolanması halinde ayrıca araçlara real time tuning uygulaması yapılır.

Araç dinanometre üzerine bağlanır.Turbo saati,AFR saati ve bir çok farklı motor parametresi izlenerek hangi devir aralığında aracın ne tepki verdiği gözlemlenir ve araç o sırada motor çalışırken programlanır.Aracın elektronik kontrol ünitesine,araç çalışırken bağlanılmak için özel geliştirilen ekipmanlar kullanılır.Araç üzerine takılan büyük turbo,büyük enjektör vb parçalar her devir için ayrı ayrı ayarlanır.Stage 2 hazırlanmış araçların güzel ve sağlıklı uzun kilometreler gidebilmesi için bu uygulama şarttır.

Yeni nesil dizel araçlarda dizel partikül filtresi bulunur ve çeşitli sebeplerle zaman içersinde dolar.Dizel partikül filtresi dolduğu zaman yıkanabilir,yenisi takılabilir yada iptal edilebilir.Yıkamak çok kısa süreli bir çözüm olup,değişim ücretleri de oldukca yüksektir.Dizel partikül filtresinin iptali dolması halinde aracın elektronik kontol ünitesi üzerinden dpf doluluk ve kontrol sistemi iptal edilir.Araç dpf kaynaklı bir daha sorun yaşamaz

Hayır !!! Çoğu markanın orjinal arıza tespit cihazları,araç yazılımı üzerinde değişik yapılıp yapılmadığını görmez,çünki servis cihazının işi arıza görmek adaptasyon yapmak gibi işlemlerdir.Yazılım uygulaması çok daha alt katmanlarda uygulandığı için problem yaşanmaz.Ancak KLT Otomotiv Chip Tuning company olarak araç sahiplerinin yaşadığı tedirginliği ortadan kaldırmak adına,garanti süresince araçlarında servis bakımı zamanında ( yada servise ne zaman gitmek isterlerse ) aracın orjinal yazılımını tekrar yüklüyoruz.Böylece hiç bir sorun yaşanmıyor.

Volkswagen,Audi,Seat ve Skoda markasını ülkemize ithal eden firma kendi bünyelerinde ABT firmasının chip tuning modüllerini takmaktadır.Doğal olarak da ABT modulünü önermektedirler.Ancak ABT’nin aracınız için uygulama ücreti oldukca yüksek olup,bu modül tamamen para kaybıdır.

Üstelik kolayca görülebileceği gibi ABT firmasının aracınız için vaad ettiği güç Stage 1 yazılım değerlerinden de daha aşağıdadır.Ancak araç sahipleri ABT firmasının değerlerini daha güvenli ve aracı için sağlıklı olduğunu düşünürse,ABT Chip tuning datalarında da aracınız için yazılım geliştirilebilmekterdir,üstelik çok daha ucuza.

Medya kısmında da görebileceğiniz gibi TTiD ve TiD motor’lu tüm SAAB marka araçlarda dizel partikül filtresi iptali yapabiliyor ve çok tatminkar güç artışları elde edebiliyoruz.

İster hirsch-performance skalasında değerler verebilir isterseniz çok rahatlıkla daha üzerinde değerler alabiliriz.

Lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Ankara merkez ofisimizde verdiğimiz tüm hizmetler Türkiye’nin tüm şehir ve bölgelerinde direk olarak verilebilmektedir.Aracınıza nasıl bir uygulama yapılacağına göre şehrinize gelme süresi ve şekli değişeceği için lütfen bizlerle iletişime geçiniz.

Stage 1 doğru biçimde programlanmış bir elektronik kontrol ünitesi sanılanın aksine motorunuzun bir parçasını zorlamaz yada bir zarar vermez.

Otomobil,kamyon,tarım araçları ve motorsikletler için güç elde tiplerimiz yazılım noktasında farklılık gösterir.