EGR (Exhaust Gas recirculation) Eksoz gazı geri çevrim sisteminin kısaltmasıdır. Otomotiv endüstrisi motor içi yanma sonrası ortaya çıkan zararlı gazların etkisinin azaltılması için uzun yıllardır bir çok çalışmalar yapmıştır. Egzoz gazının zararlı etkilerinden kurtulmak tamamen mümkün olmasada azaltmanın bir çok yolu bulunmuştur. Euro4 ve Euro5 normlarının daha da sıkı hale gelmesi ile üreticiler bir çok emisyon düzelticiyi araç motorlarında aynı anda kullanmak zorunda kalmaktadır. Egr bu emisyon düzenleyecilerden birisidir.EGR-sistemi-ve-Valfi

Egr, dizel ve benzinli motorların Nitrojen Oksit(NOx) gazı salınımını azaltmak adına geliştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Yanma sonrasında oluşan NOx miktarı çoğunlukla motor iç sıcaklığı ile alakalıdır. Egr’nin aktif pozisyonda olduğu durumda motor iç sıcaklığı düşürülerek üretilen NOx miktarı düşürülmesi amaçlanır. Ayrıca egzoz gazı içinde yer alan yanmamış ve yanmaya müsait yakıt tekrar yakılır.

Yüksek egzoz sıcaklığına sürekli maruz kalmasından ve kalitesiz yakıtlar içinde bulunan yüksek kükürt egr sisteminin tıkanmasına ve çoğu zaman elektronik aksamın yada valfin bozulmasına sebep olmaktadır.  Elektronik kontrol ünitesi tarafından açıl emrini alan fakat bozulduğu için açılamayan egr aracın motor arıza ışığını yakabilir.

egr_kapatici_torna-parcasiEGR sistemi binek araçlarda ortalama 100.000KM sonrasında tıkanmakta, temizlemek için söküldüğü sırada genellikle elektronik aksamı bozulmaktadır yada hiç tıkanma eramesi göstermeden direk bozulmaktadır.

Egr iptali yapılacak aracın egr sistemi sökülür ve egr’nin önü ve arkası kör tıpa ile kapatılır. Kör tıpa araç için özel olarak tornacıda üretilir, teneke kola kutusu ve benzeri amatör işlemler aracın motor aksamına zarar verebilir.

Egr iptali sadece binek araçlarda değil Isuzu Novo, Mercedes Sprinter gibi hafif ticari araçlarda ve iş makinalarında da uygulanabilir. Sizin için özel olarak hazırladığımız videomuzu izlemenizi öneriyoruz.

Egr İptali İçin Merak Ettiklerinizi Alt Taraftaki Hızlı Soru Cevap Alanından Öğrenebilir, Detaylı Bilgi Almak İçin Sayfamıza Göz Atabilir veya İletişim Alanından Bizlere Ulaşabilirsiniz.

EGR iptali,egr sistemi bulunan benzinli ve dizel araçların aracın beyni üzerinden bu sistemin fonksiyonel olarak kapatılması işlemidir.

EGR iptali ile muayenenin ile hiçbir alakası olmadığı için TüvTürk muayene istasyonlarında bir sorun yaşama ihtimaliniz yoktur. Ancak eğer motoru hasar görmüşse ve bu belirgin olarak aracın altından görülebiliyorsa bu tip durumlarda muayenede sorun yaşama ihtimaliniz bulunur.Bu ihtimal sadece 1-2 marka model araçta vardır.

Egr iptali sonrasında aracınızın sesinde, motor aksamında yada yürüyeninde her hangi bir görsel yada işitsel değişiklik olmayacağı için hukuksal olarak hiçbir sorun yaşama ihtimaliniz bulunmamaktadır.

Aracın elektronik kontrol ünitesi aracın marka modeline göre uygun orijinal ekipman ile okunur. Gerekli egr düzenlemeleri yapılır.Aracın bir daha motor arıza ışığı yakmaması ve sorun çıkartmaması için tekrar düzenlenmiş yazılım araca yüklenir. Aracın egr’sinin fişi çekilir ve önü arkası egzoz gazı almayacak şekilde kapatılır.

EGR iptalinin ücretlendirilmesi aracın orijinal egr fiyatından her zaman daha aşşağıdadır.Fakat hiçbir zaman 500’nin altınada değildir. Eğer aracınızın orijinal egr’si 500 TL’den yüksekse doğru çözüm EGR iptali olabilir.

EGR iptali sonrasında aracınız egzoz gazını tekrar motor bloğu içersinde çevirmeyeceği için,motor daha az egzoz kurumuna maruz kalır. Egr kapandıkdan sonra araçlar da 1-2 HP kadar ufakta olsa bir güç gelmektedir. Sadece yüksek litreli iş makinalarında egr iptalinden sonra ufak bir miktar yakıt yükselmesi söz konusu olabilir. EGR sisteminin egzoz emisyon değerlerinizin yükselmesi dışında bir olumsuz durumu yoktur.

EGR sistemi iptali sonrasında aracınızın yakıtında artış yada düşüş olmaz.

EGR kaynaklı motor arıza ışığınız yandığında,öncelikle egr temizlenebilir.Eğer tesisat arızası yada elektronik motor arızası varsa bu temizlenerek çözülemez.Yeni egr satın almanız yada egr’nin iptal edilmesi gerekmektedir.Yeni nesil araçlarda egr kaynaklı kendisini korumak aracınız stop edebilir.