DTC, Diagnostic Trouble Code’un kısaltmasıdır ve P ile başlayıp ISO standartında 4 haneli bir kodu ifade eden (örneğin P2080 – oksijen sensörü arızası) ,aracınızın bir arızası olduğu zaman nerenin arızalı olduğunu belirten hata kodu sistemidir.Motor arıza ışığınız yandığı zaman motor beynine otomatik olarak arıza kaydedilmiş olur.Normal koşullarVehicle-Diagnostic-Service-In-Plainfield-ILda aracınızın tamircisi sorunu ortadan kaldırır ve arızayı silerek sizleri uğurlar.Burada dikkat edilmesi gereken şey KLT Otomotiv olarak uygulamasını yaptığımız DTC iptali ve DTC’nin yani hata kodunun silinmesi arasında fark olduğudur.

DTC iptali yada DTC Leak dediğimiz işlem aracın bir daha hiçbir zaman o hata kodunu vermemesi durumudur.Peki ama arızalı bir parçayı/sensörü değiştirmek yada tamir etmek varken neden elektronik kontrol ünitesi üzerinde yazılım değiştirilerek iptal işlemi yapılır?

Sel yada ağır kaza durumlarında araçların tesisatları ağır hasar alabilir yada hafif ticari araçlar’da yüksek KM sonrasında aracın motor iç tesisatı ısıdan,tozdan yada benzeri durumlardan zarar görebilir,yada araç fabrikasyon olarak tesisat arızalı olabilir.

Araç üzerinde bulunan basit bir sensör değiştirilsede,tesisatı baştan çekilsede arıza vermeye devam edebilir yada LPG takılı benzinlinli bir aracın oksijen sönsörü ne kadar LPG ayarı yapılırsa yapılsın arıza vermeye devam edebilir. Bu durumda araç sürekli olarak motor arıza ışığı yakacak ve aracın daha ciddi bir arızası olduğu zaman önemsenmeyecek ve araç kullanılmaya devam edilecektir.

p2080_dtc_leak

P2080 – Egzoz Gazı Sıcaklık Sensörü 1 Uyumsuz Sinyal arızası veren ve hiçbir kazası bulunmayan 2012 model Audi A6 model aracın önce sensörü sonra tesisatı oldukcak yüksek rakamlara yetkili serviste değiştirilmiş ancak çözüm bulunamayınca çare DTC iptaline başvurmak olmuştur. Krank Mili sensörü gibi motorun çalışması için önem arz etmeyen bir çözümsüz sensör sorununuz varsa çözüm Dtc iptali.