DSG Tuning hali hazırda motor kontrol ünitesinde performans yazılımı bulunan araçlar için o araç için sizin sürüş keyfinize ve arzularınıza göre daha sportif olarak tekrar şanzıman kontrol ünitesinin tekrar programlanmadır. DSG tuning yapılacak aracın üzerindeki yazılım da custom olması tarafımızca arzu edilen bir özelliktir. Stage 1 ve stage 2 olarak programladığımız dsg şanzımanları benzin ve dizel motora sahip araçlarda farklı karakterde tekrar programlanır. Toplam da 4 farklı yazılımın tümü kontrol ünitesi sökülmeden ve içi açılmadan yapılır. Dizel araçlarda dgs şanzıman programlanması için dpf iptali yapılması tercih edilir ancak benzinli araçlarda katalitik konvektör iptaline gerek yoktur.

Şanzıman kontrol ünitesi,aracın sürücüsü vites kolunu Sport, Drive ve Manuel modlarına çektiği zaman farklı çalışma stilleri ile çalışmaya başlar, bu yüzden programlanacak olan yazılım tamamen aracın sahibi tarafından arzu edildiği gibi tekrar düzenlenir. Drive sürüş seçeneğinde hiç bir değişiklik yapmadan sadece Sport sürüş seçeneğinde daha agresif sürüş sunmak mümkündür. Yazılım uygulaması yapılacak araçların tümünde tork limitleyiciler, vites geçme hızı (ms), kesiciye girme sınırı gibi değerler araç sahibinin isteği ve bilgisi doğrultusunda düzenlenir.

DQ200, DQ250 ve DQ500 kodlu tüm dsg şanzımanı kullnan Audi, Seat, Skoda, Volkswagen marka araçların tümünde Euro 4, Euro 5 dizel,benzin motor tipi fark etmeden uygulama yapılabilir. BWA, CAVD, CAVE, CAVG, CAWB, CAXA, CAXC, CAYB, CAYC, CBAB, CBDB, CBEA, CBFA, CBLA, CBZA, CBZB, CBZC, CCSA, CCTA, CCZA, CCZB, CDAA, CDLA, CEPA, CFFB, CGGB, CLHA, CMSA, CNVA, CTHG motor koduna sahip araçlar Türkiye’de en çok kullanılan benzinli ve dizel VAG motorları olup bu motor koduna sahip araçların tümünde DSG Tuning uygulaması KLT Otomotiv olarak yapılabilmektedir, ayrıca bu motor koduna sahip araçların tümünde Stage1 ve Stage 2 chip tuning uygulaması aracın kendisine özel olarak geliştirilir.

Stage 1 yazılım yapılacak olan araçlarda mekanip bir değişiklik aranmaz. Sadece stage1 ecu yazılımı yapılmış olması yeterlidir, ancak bu yazılımın da custom yazılım olması aranan bir özelliktir.

Stage 2 yazılım yapılacak olan araçlarda performans egzozu, benzinli araçlarda katalitik konvektör iptali ve dizel araçlar da dizep partkül filtresi iptali yapılmış olması arzu edilir. Bunun yanı sıra turbo yada supercharger büyütülmüş araçlarda tamamen farklı tiplerde çok daha agresif düzenlemeler uygulanabilir.

Araçlar üzerinden daha spesifik örnekler vermek gerekirse;

Stage 1 Benzinli Araç Dsg Düzenlemesi
Spor sürüş seçeneği için yeni maksimum kesici limiti belirlenir, vites geçişleri %20’ye yakın daha hızlı hale getirilir, hangi devirde kesiciye gireceği düzenlenir, launch control düzenlemesi yapılır, arzu edilirse kick-down iptal edilir.

Drive sürüş modu daha sakin kullanıma uygun programlanır. Vites geçiş aralıkları daha yumuşak tutulur, yeni maksimum hız kesici tanımlanır, vites atma üst limiti daha yukarı çekilir.

Manuel sürüş mod için çok daha hızlı cevap veren gaz tepkimesi ayarlanır ve launch kontrol daha agresif hale getirilir. Araç redline görmeden kick-down yapmasın gibi özel ayarlar tanımlanabilir.

Stage2 Benzinli Araç Dsg Düzenlemesi

Spor, Drive ve Manuel modlar Stage 1 yazılım düzenlemesine nazaran daha agresif hale getirilir. Tork limitleyici aracın üzerindeki büyük turboya göre 500Nm’ye kadar yukarı alınabilir. Spor modda düşük yada yüksek vites fark etmeksizin yüksek hp ve tork ile aracın yürümesi sağlanabilir.

Dizel araçlarlar için;
Benzinli araçlara nazaran daha düşük devir aralıklarında yüksek tork ve hp elde edilebilen dizel araçlar üzerinde dsg şanzıman programlaması biraz daha farklı yapılır. Standart olarak zaten benzinli araçlara göre çok daha fazla tork üreten dizel motorların dsg tuning işlemi yapılırken;

Stage 1 ve Stage 2 için,

Vites geçişleri %10 ile %20 arasında hızlanacak şekilde tekrar düzenlenir. Vites değiştirme aralığı 4750 rpm olarak tekrar düzenlenir. Kick-down arzu edilirse iptal edilir. Lauch control 2500rpm olarak ayarlanır. Tüm bu ayarlar tüm vites aralıkları için tek tek ayarlanır.Stage 2 dsg yazılımı düzenlenecek araçların tümü hem dyno hemde yol şartlarında bir çok farklı ara hızlanma ölçümleri yapılır.

Yapılacak olan tüm bu düzenlemeler için randevu alınması gerekmekte ve Ankara dışındaki araçlarda maalesef dsg tuning hizmeti verilememektedir…