Ülkemizde yaklaşık son 5 yıldır satılan her dizel aracın üzerinde dizel partikül filtresi bulunur. Bunlara son yıllarda satılan kamyon ve tarım makinaları da dahildir. Otomotiv sektörünü biraz yakından takip eden tüm meraklılar, dizel partikül filtresinin ne olduğunu biliyorlar. Biz KLT Otomotiv olarak dizel partikül filtresinin ne olduğundan bahsedip sonra dpf sorunu yaşayan araç sahipleri için neler yaptığımızdan söz edeceğiz.

Bilindiği gibi otomotiv üreticileri çeşitli yasa ve kurallara uymak zorundadır. Bu kuralları dünya üzerindeki  bağımsız kuruluşlar belirlemektedir. Araçların uymaları zorunlu olan egzoz emisyon değerlerini de bunlardan birisi. Dizel partikül filtresinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını dpf temizliği’nin ne olduğunu ve dpf hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Öncelikle dizel partikül filtresinin ne olduğunu bilen ve bu konuda sıkıntı yaşayan araç sahipleri için dpf iptali ve temizlenmesi hakkın da merak edilenleri cevaplayalım.

Dizel partikül filtresi aşağıda detaylı anlatıldığı üzere aracın elektronik kontrol ünitesi tarafından anlık olarak kontrol edilir. Dpf doluluk oranı sürekli olarak kontrol edilir ve doluluk miktarına göre araç rejenerasyon sistemini aktif eder. Dizel partikül filtresi doluluk miktarı artık rejenerasyon ile kendini temizleyecek limitin üzerine çıktığı zaman araç sahiplerine 2 seçenek kalır.

1. Yeni bir dizel partikül filtresi satın almak.
2. Dpf temizleme / iptal işlemi uygulatmak.

 

Yeni dizel partikül filtresi fiyatları ?

Türkiyede satılan binek, hafif ticari ve ağır ticari araçların tümünün dizel partikül filtreleri euro/dolar ile ithal edildiği için dizel partikül filtresi ücretleri oldukça yüksektir.  Aracınızın şase motor numarasına göre yetkili servislerden işçilik dahil dpf değiştirme ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz ancak biz 2016 Haziran ayı itibari ile çeşitli markaların dpf değişim fiyatları şu şekilde.

  • VW Golf 1.6 TDI  4750 TL
  • VW Passat 2.0 TDI 5670 TL
  • Opel Astra 1.6 CDTI  6400 TL
  • BMW F 3.20D 7800 TL
  • Mercedes-Benz Euro5 Sprinter 3800 TL

 

Dizel partikül filtresi temizleme işlem ücreti ne kadardır?

Markası ve modeli fark etmez kaç yaşında olduğu ve ne kadar bozuk yada dolu olduğu da fark etmez. Aracın motor kondisyonu sorunlu olmadığı sürece %100 egzoz emisyon garantisi veririz. Aracın arıza kodlarını inceleriz, bazı durumlarda dpf sorunlu olmamasına karşın araç dpf arızası verebilmektedir, böyle bir durumla karşı karşıya olup olmadığımıza bakarız.  Gerekli halde araçla yol testine çıkarız. Eğer aracın elektronik kontol ünitesi şehir dışından gelecekse aracın tamircisi ve araç sahibi ile detaylı sorun bildirimi alırız. Aracın elektronik kontrol ünitesini uygun ekipmanlar ile okuruz. Okuduğumuz yazımın üzerinden sadece o araç için dizel partikül filtresi incelemesi yaparız. İncelemenin akabinde temizleme ile kurtarılacak bir işlem mevcut ise uygularız. Dpf iptal edilmesi gerekiyorsa gerekli yönlendirmeleri ve bilgilendirmeleri yaparız.  Bazı araçlar’da bu düzenleme sadece aracın egzoz emisyon/muayene zamanında düzenlenir. Müşterinin talepleri doğrultusunda istenirse performans yazlımı yada egr iptali için gerekli yönlendirmeler yapılır..

Hafif ticari katagorisinde yer alan Mercedes Sprinter, Isuzu Novo, Isuzu NPR, Isuzu NLR, Volkswagen Crafter, Karsan Jest, Mitsubishi Canter, Mitsubishi L200, Ford Transit , Ford Connect ve benzer araçlar üzerinden temizleme / iptal işlemini anlatalım. Ticari araçlar binek araçlara göre daha fazla kilometre yaparlar ve  çoğunlukla sıkışık trafikte daha sık dur kalk yaptıkları için araçları rejenerasyon sistemini tamamlayamaz. KLT Otomotiv olarak uygulama yaptığımız ticari araçların tümünde performans yazılımını ücretsiz olarak uygularız, ayrıca tüm ticarı araçlar’da egzoz emisyondan ve muayeneden geçme garantisi veriririz. Bu işlem ile beraber performans uygulaması eklenmiş yazılım sonrasında hafif ticari araçlar çok daha az yakıt tüketmeye başlar.

Volvo iş makinaları ( bazı modeller  L120F – L110F – L150C – 220G – L220E – L150F – L180F – L220F ), Caterpiller iş makinaları ve Cat motoru kullanan dpf versiyonlu tüm iş makinaları, dizel partikül filtresi bulunan Cummins motor tüm ağır iş makinaları üzerinde dpf temizleme uygulamaları yapabilmekteyiz. Dpf iptal işlemi gereçekleşecekse detaylı bilgi ve yönlendirmeleri yaparız. Dpf problemi bulunan tüm ekskavatör, yükleyici, kamyon, greyder, döşeyici, sıkıştırıcı ve serici ağır vasıta araçlar için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

Dpf Nedir?

(Diesel Particul Filter) Dizel partikül filtresi kısa adıyla dpf sistemi,motor egzoz gazındaki zararlı kurum partiküllerini filtreler. Partiküller hava/yakıt karışımının yakıtça zengin olduğu yanma zamanda daha çok ortaya çıkarlar. Söz konusu bu partiküller 0.1 mikrometre büyüklüğündedir.  Rejenerasyon Nedir ?  diye merak ediyorsanız : rejenerasyon partikül filtresinin yapı olarak sürüş esnasında kendiliğinden devreye giren otomatik temizleme fonksiyonunun çalıştığı sisteme verilen isimdir. Araç rejenerasyon sistemini aktif ettiği zaman aracın gösterge panelinde uyarıcı bilgilendirme aktif olur ancak bazı araçlarda bu sistem mevcut olmayabilir. Rejenerasyon doluluk miktarının çok yüksek olmasından kaynaklı tamamlanmaz yada sistem sürücü tarafından hatalı kullanım neticesinde iptal olursa, aracın motor arıza ışığı yanar. Rejenerasyon sırasında aracın anlık yakıt tüketimi artacağı için sık rejenerasyon yapan araçlar’da aracın yakıtında yükselme görülür. Bu işlem yaklaşık 20-45 Dk. arasında sürebilir. Bu esnada acı ve ağır bir koku egzoz sisteminden çıkabilir. Dpf değerli metallerin radyoaktif tepkime sonucu ile seramik alışımlı bir tuğlaya yapıştırılması ile üretilir. Görsel olarak katalitik konvertöre oldukça benzer bir parçadır ancak her 2 dpf duvarlarından 1 tanesi tıkalıdır. Tıkalı olan kanal sadece havanın gecebileceği geçirgenliktedir. (Bu yüzden sıvı ile yıkamak (Dpf Temizleme İşlemi) çözüm olamayabilmektedir.). Filtre içersindeki birikimin artması egzoz gazının çıkışını engeller. Fark basınç sensörü bu birikimi hesaplar. Giren ve çıkan havanın yüksek direnç görmesi dpf’in doluluğunu gösterir,aynı şekilde eğer bu basınç düşükse dpf boş demektir.

 

Rejenerasyon Nedir?

Rejenerasyon aracınızın, dizel partikül filtresini kendi kendisine temizlemesine verilen isimdir. Aracın enjektörleri motor içersinde güç üretmek üzere değil de ısı üretip dpf’i temizlemek için normalin üzerinde mazot işemesi yapar. (Post Enjeksiyon) Dizel partikül filtresinin rejenerasyonu her araç için farklı ısı değerlerinde oluşur. Tüm araçlar için dpf rejenerasyonu x ısı’da gerçekleşir diyemeyiz. Rejenerasyon sırasında egzoz çıkışından acı mavi/beyaz duman görülebilir yada renksiz fakat acı bir koku yayılabilir. Eğer bu koku sonrası aracınız motor arıza ışığı yanıyor yada dpf ışığınız sönmüyorsa araç rejenerasyonu tamamlayamamış demektir.
Pasif rejenerasyon  ve aktif rejenerasyon olarak farklı rejenerasyon tipleri vardır. Aracın kilometresine ve dizel partikül filtresinin doluluk miktarına göre değişiklik gösterir. Bazı marka araçlarda dpf içi boşaltıldığı anda araç üzerinde dpf bulunmamasına rağmen araç rejenerasyona geçebilir.

 

Dpf Aracın Neresinde Yer Alır?

Genel olarak hemen turbonun boğazında bulunur.Dizel partikül filtresi kazanı içersinde katalitik konvertör bulunan araçlarda egzoz sisteminin daha ilersinde de yer alabilir.

Araç dizel partikül filtresi  yüzünden motor yağına mazot karıştırıyor, neden?

Mercedes-Benz Euro4 Sprinter, Chevrolet Captiva, Nissan Navara, Mitsubishi L200 gibi araçlar başta olmak üzere tüm marka model araçlarda bu sorun görülebilir. Rejenerasyon işlemi sırasında bahsettiğimiz gibi aracınızın enjektörleri normalin üzerinde (Post Enjeksiyon) mazot işemesi yapar. Bu mazot’un direk olarak kendisi yada buharı, piston üzerinde bulunan segman kanallarından aracın yağ karteli içersine süzülür. Burada aracın motor sağlığı ve dpf arasında bir ilişki vardır. Dpf temizleyebilmek için aracın enjektörleri normalin üzerinde mazot işemesi yapar, bu işlem enjektörlere zarar verir. Zarar görmüş enjektörler normal zamanda da hatalı işemeye başlar. Hatalı işemeye başlayan enjektörler aracın dizel partikül filtresinin daha hızlı dolmasına sebep olur. Bu yüzden dpf ve enjektörler arasında direk olarak ilişki bulunur. Dpf’in içini boşaltmak hiç bir zaman çözüm olmayacağı gibi bu durumda da çözüm olmayacaktır. Ayrıca dpf temizlemek aracın motor yağına mazot inmesi işlemine engel olmayacaktır.

 

Dizel Partikül Filtresi Temizleme & Dizel partikül filtresi temizleme fiyatları nelerdir?


Dpf tıkanıklığı çok yüksek seviyelere çıktığı zaman yada artık rejenerasyon ile dpf temizliği yapılamadığı zaman dışardan müdahale ile dpf temizliği yapılmaktadır.  Dpf temizleme işlemin ne olduğunu ve ne kadar ücrete yapıldığını makalenin devamınıda görüntülüyor olacaksınız.

Dizel partikül filtresi temiziği ile alakalı piyasada ilaçlar ve temizleme makinaları mevcuttur. Aracın dizel partikül filtresi üzerinden sökülüp bir makinaya bağlanır ve dpf giriş çıkışı devir daim yapacak şekilde makinaya monte edilir. İlaçlı su dpf içinde belirli bir zaman döner ve bu devir daim sonucunda daha temiz dpf elde edilmeye çalışılır. Ancak bazen işe yaramaz? Dizel partikül filtresi’nin büyük bölümü sadece havanın gececeği saydamlıkta odalardan oluşur ( yani hava geçer sıvı geçmez ) Dpf temizleme makinası doğal olarak dizel partikül filtresinin tüm noktalarına nufus edemez. İçindeki hafif kurumu temizleyip kısa süreler için sonuç alınması sağlanabilir.  Dpf temizleme işlemi için talep edilen rakamlar neredeyse dpf iptali rakamına denktir. Dpf temizleme işlemi çok düşük kilometreli araçlar’da işe yarama potansiyeli daha yüksektir. Bir farklı dpf temizleme yöntemi olan aracın mazot tankına dökülen yardımcı ekipmanlarda sadece dpf tıkanmadan önce sadece önleyici olarak çalışırlar. Dpf içindeki sıcaklığın daha kolay yükselmesine yardımcı olan bu kimyasallar aracın katalitik konvertörüne zarar verebilmektedir. Çünki katalitik dpf kadar ısıya dayanıklı bir malzeme değildir.

Kısaca dpf temizleme işlemi ister makina ile ister depoya atılan ilaçlar ile temizlenmeye çalışılsın, çok kısa bir sonra tekrar arıza verme ihtimali yüksektir. Dpf’in sökülerek temizlenmesi bu işi yapan kimselerce 550 ile 1000 TL arasında yapılmaktadır.

Dizel partikül filtresi uyarısı alıyorum ne olmuş olabilir?

Aracın kilometresine göre yorum yapılabilir,ancak ilk etapta servis cihazı ile araca rejenerasyon yapmak ve kilometresini not almak gerekir. Eğer ilk 1.000km içersinde tekrar uyarı yada motor arıza ışığı yakarsa aracınızın dpf ile sorunu olduğunu düşünebilirsiniz.

Dizel partikül filtresi temizleme kiti işe yarar mı?

Çoğunlukla paranızı çöpe atmaktan başka bir işe yaramayan geçici çözümlerden birisi bu kitlerdir. Dpf temizliği sorusunda detaylıca anlattığımız gibi dpf tek gözü kapalı odalardan oluşur ve tıkanması halinde sağlıklı tamamlanmış rejenerasyonlar’da işe yaramaz. Eğer aracınızın kilometresi düşükse ve dolmaması için bu kitleri kullanmayı düşünüyorsanız işe yarayacaktır, ancak tıkalı dpf’i malesef açmaya yaramayacaktır. Teknik ekibimiz bu incelemelerin akabinde size gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

Dpf iptali zararları nelerdir?

Dpf iptalinin bir zararı bulunmadığı gibi aracınız daha güzel egzoz çıkışı sağlayacağı için egr ve turboya sağladığı faydaları vardır. Klt otomotiv olarak temizleme işleminin yapılmasının akabinde temizleme yetersiz ise gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır.

 

Dpf iptali fiyatı ne kadardır?

Aracın marka ve modeline göre bulunduğunuz şehire göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.Mekanik sökülüp takılması ve egzoz içşiliği dahil 1000TL rakamını ortalama verebiliriz.Lütfen telefon ederek fiyat hakkında detaylı bilgi alınız.

Dpf nasıl iptali edilir?

Aracın elektronik kontrol ünitesi üzerinde dizel partikül filtrenizi yöneten bir yazılım bulunur,bu yazılım düzenlenerek aracın dpf ile ilişiği kesilmesi aldığımız bilgiler içerisindedir. Aracınızı servisimize getirdiğinizde yada bizimle telefon üzerinde görüştüğünüzde detaylı bilgilendirmeler tarafınıza yapılacaktır.

Dpf iptali sonrası aracım Tüv muayeneden geçer mi?

Evet geçer, Tüv Türk araç muayene yönergesinde egzoz sistemi üzerinde delik çatlak ve kırık olmamasını istemektedir. Ayrıca randevu alınmadan önce egzoz emisyon pulu alınmış olmasını talep eder. Dpf iptali sonrası aracınız için egzoz emisyon pulunu kolaylıkla “egzoz pulu verilir” yazan 3. firmalardan temin edebilir ve kolaylıkla muayeneden geçebilirsiniz.

Dpf İptali İçin Merak Ettiklerinizi Alt Taraftaki Hızlı Soru Cevap Alanından Öğrenebilir, Detaylı Bilgi Almak İçin Yukarıda Bulunan Makalemizi Okuyabilirsiniz veya İletişim Alanından Bizlere Ulaşabilirsiniz.

Dpf iptali,dizel partikül filtresi sorunlu araçların sonsuza kadar sorunlarından kurtarılması işidir. Ticari, Binek ve Tarım makinaları üzerinde bu uygulama yapılabilmektedir. Bu uygulama yapılmadan önce denenecek farklı yönlemler mevcuttur. Tüm bu yöntemler hakkında detaylı bilgiye bizi arayarak ulaşabilirsiniz.

TüvTürk muayene istasyonları, muayeneye gelecek araçların önceden emisyon pulu almış olmalarını ister. Dpf iptali sonrası aracın emisyon testlerinden geçmesi için düzenleme yapılır. Normal koşullar’da enjektör sorunu bulunmayan araçlar’da bu özel düzenlemeyede gerek olmaz. En basit çözümü egzoz emisyon pulu’nun TüvTürk dışındaki firmalardan alınmasıdır. Aracınız sorunsuz muayeneden gececektir.

DPF iptali ile alakalı yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. Sadece çevre ve şehircilik bakanlığı yetkili egzoz emisyon pulu verilen merkezlerden pulun bulundurulması mecburidir. Karayolları trafik kanununda konuyla ilgili bir madde bulunmamaktadır.

Elektronik kontrol ünitesi uygun avrupa malı ekipmanlar ile okunur. Aracın KM bilgisine göre sadece o araç için yazılım düzenlemesi yapılır. Sensör değerleri ve dpf çalışma sistemi beyin üzerinden kapatılır. Araç bir daha rejenerasyon yapmaz.

Aracın bulunduğu marka modeline, arızasına ve bulunduğu şehire göre fiyat değişmektedir. Binek araçlar için mekanik işçiliği dahil 1000 TL, hafif ticari ve ağır ticari araçlarda ise 1500 TL ile 9000 TL arasında değişiklikler göstermektedir. Daha detaylı bilgi için telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Egzoz emisyon değerlerinizin biraz yükselecektir, ancak aracınız üzerinde yada yakıt giderlerinizde bir değişiklik yada zarar söz konusu değildir. Dpf motorunuzu zorlayan bir parçadır iptali sonrası aracınız daha rahat çalışacağı için bir çok faydası bulunmaktadır.

Araç bir daha rejenerasyon yapmayacağı için yakıtınız düşer. Bu zamana kadar uygulanan hiçbir araçta ve koşulda yakıt yükselmesi görülmemiştir. Görülmesi de teknik olarak mümkün değildir.

Dpf kaynaklı motor arıza ışığınız yanarsa, dpf doluluk miktarına göre hareket edilir. Rejenerasyon tamamlanamadığı için yanıyorsa rejenerasyon yapılmalıdır. Doluluk miktarı çok yüksekse direk olarak dpf iptali edilmelidir. Gerekli yönlendirmeler tarafımızca yapılacaktır.