Adblue ağır ticari araç üreticilerinin uyması zorunlu oldukları EURO emisyon normaları gereğince geliştirilmiş ve 2006 yılından bu yana kullanılan SRC sistemli araçlara entegre bir emisyon düşürücü sistemdir. Kimyasal olarak %35 geri kalanı su olan üre bazlı bir solisyondur.Marka ve modele değişmekle beraber her 100 litre mazot yanında 4 litre AdBlue katkısı kullanılır. Araç üzerindeki AdBlue bitmeye başladığı zaman araçların motor gücü düşmekte ve adblue sıvısı konulana kadar motor gücü maksimum seviyeye gelmemektedir.Adblue temelde oldukça ucuz bir malzemedir. Adblue fiyatı ortalama 1 litre için 1 Tl ile 1.5 TL arasında değişmektedir.Zaten adblue iptali adblue pahalı olduğu için değil daha çok mekanik sıkıntılar sonrasında uygulanmaktadır.

AdBlue iptali hakkında şunları söyleyebiliriz malzeme olarak Adblue -11 derecede donduğu için bir çok markada adblue tankları içinde kızdırma bujisine benzeyen bir ısıtıcı ekipman bulunur,elektronik olarak bozulabilen bu malzemenin değişim ücreti oldukça yüksektir.Yada Adblue pompasının, Adblue beyninin bozulması demek araç sahiplerine minimum 1000euro’luk masraflar çıkması demektir.Ağır vasıta araçlarda sistem daha gözle görülür ve basit olmasına karşın yavaş yavaş kullanılmaya başlanan binek araçlar’da adblue sistemi biraz daha komplike çalışır.

KLT Otomotiv sadece yazılım güncellemesi yaparak;

Mercedes-Benz , Iveco, Daf, Volvo, Renault marka kamyon ve ağır vasıta araçların model fark etmeksizin tümünde.Case, Fendt, New Holland , Massey Ferguson ve John Deere tarım makinalarının bir çok modelinde ve Adblue sistemi bulunan binek marka araçlardan BMW, Chevrolet, Citroen, Ford, Jeep, Mercedes, Mazda, Porsche, Peugeot ve VAG ( Volkswagen, Audi, Seat, Skoda ) marka araçlarda Adblue iptali yapabilmektedir.

Yazılım güncellemesi ile Adblue iptali yapılması şimdilik mümkün olmayan ancak yinede sorun yaşadığı için aracının adblue sistemini iptal ettirmeyi düşünen araç sahipleride bizlere ulaşarak neler yapabileceğimizi öğrenebilirler.

AdBlue İptali İçin Merak Ettiklerinizi Alt Taraftaki Hızlı Soru Cevap Alanından Öğrenebilir, Detaylı Bilgi Almak İçin Sayfamıza Göz Atabilir veya İletişim Alanından Bizlere Ulaşabilirsiniz.

AdBlue sistemi bulunan araçların, Adblue sistemlerinin bir daha kullanmamaları için yapılan yazılım düzenlemesidir. Yazılım düzenlemesi ile iptali yapılamayan adblue sistemlerinde, dışarıdan parça takılarak adblue sistemleri çalışıyormuş gibi gösterilir.

AdBlue sistemi ile muayene arasında bir ilişki bulunmaz. Bu yüzden adblue iptali sonrasında aracın TüvTürk muayenede sorun yaşama ihtimali yoktur.

Türkiye ülke sınırları içersinde Adblue iptali sonrasında hiçbir sınır yaşamazsanız.Ancak eğer aracınız avrupa birliği ülkelerine mal taşıyan bir uzun yol kamyonuysa avrupa birliği üyesi ülkelerde sorun yaşayabilirsiniz.Ülke içinde çalışan araçlar’da sorun olmayacaktır.

Çoğunlukla beyini sökmeden OBD soketi üzerinden kamyon otobüs yada iş makinasının beynini okur, adblue sistemini ve adblue ile alakalı arıza kodlarını devre dışı bırakırız. Bu düzenlediğimiz yazılımı araca yükleriz. Araç adblue değerlerini artık görmez ve adblue sistemini artık kullanmaz.

Ağır vasıta ve tarım makinalarında fiyatlandırmalar farklıdır. Tarım makianları için fiyatlandırma yapılırken pompanın arızalı olup olmadığı gibi durumlar göz önünde ayrıca bulundurulur.