klt otomotiv müdürlükKLT Otomotiv olarak Türkiye’de ve Dünya’da faliyet gösteren chip tuning firmalarından farklı olarak en iyi olduğumuzu söylemiyoruz.Biraz şaşırtıcı gelebilir ancak en iyinin kim olduğuna araç sahiplerinin karar vermesi gerektiğini düşünüyor ve bu konu da rakamlarla ilgilenmiyoruz.En büyük hedefimiz, az yada çok tüm müşterilerimizin uygulamasını yaptığımız işlem ne olursa olsun maksimum mutluluk ve aldıkları hizmet karşısında kendilerini iyi hissetmiş ve paralarının karşılığını almış olmalarını istiyoruz.

Sizlere KLT Otomotiv’den söz ederken yaşanmış bazı örnekler vermek istiyoruz.

 

Uygulamasını yaptığımız tüm araçların yazılımları araç sahiplerinin talepleri doğrultusunda geliştirilir.Temelde aynı motor teknolojilerinde birbirine yakın maksimum güç noktaları elde etsekte gücü elde etme tipimiz ve sürecimiz aracın sürücüsüne göre değişiklik gösterir.

CAY motor kodlu” 1.6 TDI Volskwagen Polo ve 1.6 TDI Passat Variant aracın motorları aynı olmasına karşın kullanıcıları haliyle birbirinden çok farklıdır.

Volkswagen Polo’ya sahip müşteri profili daha çok gençlerden oluşmasına karşın neredeyse Station vagon araçların tümü geniş ailelerin tercihidir. Hal böyle olunca,bu iki araç için geliştirilen yazılımlar birbirinden daha farklı olur. Station vagon araç hantal kaldığı için alt devirlerde yüksek tork elde edilecek yazılımlar geliştirilirken, genç müşterilerin talepleri daha atak ve seri araçlar olduğu için çok yakıt tüketimi dikkate alınmadan daha zengin yürüyen tüm devirleri güç üreten yazılımlar geliştirilir.

Aracı garanti kapsamında bulunan müşterilerimizin en büyük korkusu araçlarının garanti kapsamı dışında kalıp kalmayacağı durumu.KLT Otomotiv olarak garanti kapsamındaki tüm araçlar müşterilerimiz istediği zaman ve sınırsız olarak aracın orjinal yazılımı geri yükleme garantisine sahiptir.Garanti kapsamında beyni sökülerek uygulaması yapılan araçların beyinleri orjinaline yakın durumda açılıp kapatılır ve servisler çoğunlukla bu durumu anlayamaz.

Sadece Ankara’da 100’ü aşkın sayıda uygulamasını yaptığımız Mercedes Sprinter Ekonomi Tuning yazılımlı ticari dolmuş sahiplerinden müşterimiz, ziyaretimize geldiği sırada 2014 model dizel Citroen C5 araç aldığından ve aracının performansından mutlu olmadığından ancak aracı garanti de olduğu için yazılım yaptıramadığından söz etti.

Garanti kapsamında ki aracına performans tuning yapabileceğimizi ve hiç bir yetkili servisin yaptığımız yazılımı saptayamayacağını söyledik.Bunun üzerine yazılım yapmaya karar veren müşterimiz aracını bizlere teslim etti,beyin sökülerek işlem yapılmasına karşın aracın elektronik control ünitesi işlem yapılıp yapılması anlaşılamayacak biçimde açıldı ve kapatıldı.Müşterimiz servis bakımları süresince,servis öncesi bizleri ziyaret etti ve aracına aracın orjinal yazılımı yüklenerek yetkili servise uğurlandı.Garanti bozulmadı,araç keyifli kullanılıyor.

30 Gün içersinde sorgusuz sualsiz para iadesi.

Bu zamana kadar verdiğimiz hizmetten memnun kalmayıp ücret iadesi isteyen müşterimiz olmadığı için bu konuda verecek bir örnek bulamıyoruz.

Tarım,gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkerde öncelikli olarak desteklenen sektörlerin başın da gelir.Bizde KLT Otomotiv olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz ve Commonrail tüm traktörler ve tarım makinaların daYakıt Ekonomisi alma garantisi ile verdiğimiz Ekonomi Tuning uygulamalarımızla çiftçilerimizin en büyük destekçisi olmaya çalışıyoruz.Türkiye’de üretilen tarım ürünlerinin üretim giderleri incelendiği zaman makina kullarak tarım yapan çiftçilerimizin en büyük giderinin mazot olduğunu biliyoruz ve bu konuda hergün daha iyi yakıt ekonomisi almak adına yazılımlar geliştiriyoruz.

Bakımını yaptığı bir çok yeni nesil traktöre boxtuning uygulaması yapan Ali Bey bizleri aradı ve İç Anadolu’nun güzel bir şehrine bizleri davet etti.Gezici Çözüm Aracımız ile kendisinin yanına gittiğimiz zaman bize köyde bulunan traktörleri gösterdi ve boxtunin uygulaması yapılan traktör sahipleri ile tanıştırdı.Temel de boxtuning sonrası traktörlerin çekişi biraz olsun iyileşmesine karşın yakıt ekonomisi alamadıklarını ve boxtuning’in çok kısıtlı modellerde uygulanabildiğinden şikayet etti.Kendilerine boxtuning yaptırmak isteyen bir çifti olup olmadığını sorduk.Kendilerine boxtuning uygulamalarının neden yakıt ekonomisine büyük farklar yaratamayacağından söz ettik ve köylerinde çokça bulunan John Deere 5015 model 1 adet traktöre beyin sökmeden Ekonomi Tuning uygulaması yaptık.Uygulama sonrası düz yol ve tarlada yaptıkları tüm testler de box tuningli traktörlere göre çok daha güzel sonuç aldıklarını kendileri söylediler.Hasat zamanı yaptığımız son görüşme sonrasın da diğer traktörlerden ve standart yazılımlı traktörlerden %10 daha az mazot tükkettiğini bunun da toplamda yıllık 2800TL’ye yakın bir yakıt ekonomisine denk geldiğini belirttiler.Söz konusu köyde o tarihten bu yana KLT Otomotiv olarak tüm commonrail traktörlere eko tuning uygulaması yapıldı.

En iddalı olduğumuz alan olan Dizel Partikül Filtresi iptalini sadece Türkiye’de değil tüm dünya tuning firmalarına destek vererek sorunlarını çözüyoruz.Bu zamana kadar Türkiye’nin neredeyse tüm illerin de sorununu çözdüğümüz sayısız araç sahiplerinin tamamı verdiğimiz hizmetten oldukca memnun.

Yeni çıkan tüm yeni işlemci ve araçlar da sayısız saatler AR-GE yapıyor ve daha araç sahipleri bu sorunlarla karşılaşmadan biz çoktan çözümünü bulmuş oluyoruz.

KLT Otomotiv olarak Türkiye’de tamemen Chip Tuning uygulamarı geliştirmek ve uygulamalarını yapabilmek adına özel olarak tasarlanmış ve bu konuda faaliyet gösteren Gezici Çözüm Aracımız Türkiye’nin 81 il ve 8423 ilçede tuning hizmeti vermek için hazır bekliyoruz.