Audi Chip Tuning Yapılabilen Araç Modelleri

Audi

Audi tek cümle ile uygun fiyata satın alabileceğiniz konforlu ve tasarımı harika araba dersek yanılmış olmayız. Audi, Seat, Skoda ve doğal olarak Volkswagen gibi, Volkswagen Grubu markalarından birisi.Fakat 1965 senesine kadar durum böyle değildi.Ünlü 4 halkalı Audi logosu esasen birbirinden bağımsız Horch, Audi, Wanderer ve DKW markalarının 1932 yılında birleşmesi ile ortaya çıktı.Sizi çok sıkmadan “Audi” isminin de nereden geldiğinden söz edelim; August Horch ( Audi firmasının kurucusu ) şirkete kendi adını çeşitli ticari kanunlardan veremediği için “Horch” kelimesinin latince karşılığı olan “duymak” manasına gelen AUDI kelimesini seçmiştir.Sıkıcı wikipedia bilgilerini bir kenera bırakıp tekrar günümüz zamanına gelelim.

F1 meraklılarının da gözü bu markada, bilindiği gibi RedBull ile ortaklaşa bir projeleri de var.F1 için 2018 yarışlarına hazırlanan Audi,orda da çeşitli başarılara imza atacak gibi görünüyor. Premium marka rakipleri BMW ve Mercedes’e kıyasla sunduğu fiyat avantajları,ikinci el piyasasında daha hızlı al-sat imkanı Audi sahiplerinin farkında oldukları bir gerçek.İster 610hp motor gücüne sahip bir Audi R8 sahibi olun,ister 105hp TDI motor kullanan bir A3 sahibi,KLT Otomotiv olarak tüm Audi sahiplerine verebileceğimiz özel chip tuning  çözümü mevcut.

Audi söz ettiğimiz gibi bir Volkswagen Grubu markası.Doğal olarak Audi üzerinde kullanılan yeni nesil dizel (TDI) ve benzinli (FSI – TFSI – TSI ) motorların tümü diğer VAG (Seat Skoda Volkswagen) araçlarda da kullanılıyor.Şu anda üretimi bulunmayan Audi A80, Audi 100, Audi 200, Audi 80 ve Audi A2 modelleri Audi’yi bugünki konumuna getiren eski amiral gemileri ancak biz chip tuning ile standart gücünün üzerine çıkabilecek yeni nesil Audi’lerden söz edelim.

Hemen bilgi vermekte fayda var Audi A2 üretimi durdurulmuş (1999-2005) bir araç olsada Audi yöneticileri elektrikli otomobil alanında konsept çalışmalar yapıyorlar ve Audi ilerleyen senelerde yeni nesil tamamen elektrikli bir A2 üzerine yoğunlaşmış durumda.2011 yılında düzenlenen Uluslararası Frankfurt Motorshow’da konsept tasarım olarak sunulan bu aracı üretimi durdurulmuş eski tip model ile karıştırmamak gerek.

Audi’nin 2015 yılı içersinde toplam 11.522 adet satarak ülkemizde amiral gemi pozisyonunda bulunan A3 modeli.Hemen sonrasında toplamda 3.646 adet satarak Audi A3’ün peşinden gelen Audi A4 modeli ve diğer modelleri.Tabiki bunlar sadece rakam ve çok iyi biliyoruz ki Audi araç sahipleri için,arabaları manevi olarakta çok değerli.

Burada hemen bir paragraf ile sizlere VAG içinde bulunan motorların chip tuning yani remapping için ne kadar uygun olduğundan söz edelim. Chiptuning yapılırken detaylı anlattığımız üzere motorunuzun nasıl çalışması gerektiğini düzenleyen elektronik kontrol ünitesini çeşitli yöntemlerle tekrar programlarız.Stage 1 için parça sökmez yada takmayız.Gelelim TDI,TFSI ve TSI motorlara. VAG gurubu bu motorların üretiminde oldukça yüksek güç üretebilme kapasitesine sahip parçalar kullanılır. Yazılım yapılabilen diğer marka araçlarla kıyaslandığı zaman, VAG grubu dışında Euro5 dizel yada benzinli araçlar %25-30 kadar güç artısı alabilirken VAG grubu dizel araçlarda bu oran %40’a kadar çıkmaktadır.Yine ayrıca turbo benzinli standart bir motor’da %20 ideal güç yükseltme oranı kabul edilirken TFSI motorunun bazı modellerinde bu oran %35’e kadar çıkmaktadır.

Gelin bir dizel ve turbo benzinli olmak üzere 2 farklı model ile bu durumu sizlere izah edelim.

CNDC motor kodlu Audi Mk2 A5 2. 0 TFSI aracımız standart olarak 225hp/350nm güç üretebiliyorken Stage1 yazılım düzenlemesi ile +75hp/90nm güç almaktadır.Buda ortalama %33 artı güç demektir.Peki aynı araç için Stage2 yazılım düzenlemesi için sadece katalitik konvektör iptali ve daha iyi hava filtresi ile +95hp/130nm fazladan güç alabileceğinizi söylesek.. İnanılır gibi değil ama işte bu TFSI motor’un gücü,tabiki KLT Otomotiv’in uzman chiptuning yazılımları olmadan bu hiçbir şey ifade etmiyor.Bu araç için Stage3(+150hp) ve Stage4(+210hp) yazılım ve donanım çözümlerimiz olduğunuda söylemekte fayda var.

CAYx motor kodu ile başlayan ve sadece Audi markasında değil tüm VAG grubu 1.6 TDI araçlarda kullanılan.Audi A1 ve A3 modellerinde tercih edilen dizel motora baktığımız zaman dpf ve egr iptali yapmadan sadece stage 1 yazılım ile bu araçtan +40 hp güç alınabilmektedir.Hemen hatırlatmakta fayda var standar 105hp dizel bir araçtan çoğu zaman stage 2 bu güç alınır.Egzoz sisteminin üzerinde katalitik konvektör kalmak koşuluyla yapılacak dpf iptali ve egr iptali ile bu araç +50hp almakta ve 155hp olmaktadır.Üstelik ister Stage 1 ister Stage 2 uygulama yapmış olalım chip tuning uygulaması yaptığımız tüm bu araçlar da %10 a varan yakıt ekonomisi garantili olarak uygulanır.

Sizde aracının gerçek gücüne kavuşarak arabasını çok daha keyifli kullanan Audi sahiplerinden olun ve aracınıza ekonomik değer katın.