Ankara Chip Tuning & Yazılım & Remapping

Ankara chip tuning alanında KLT Otomotiv chip tuning şirketi olarak yeni nesil dizel ve benzinli motor kullanılan tüm binek, kamyon, otobüs, iş makinaları ve motorsikletlerde chip tuning uygulaması yapıyoruz. Chip tuning bilindiği gibi aracın elektronik kontrol ünitesinin tekrar o araca özel olarak düzenlenmesiyle düzenleme tipine göre daha fazla güç üretmesi, daha az yakıt tüketmesi, daha seri araç kullanımı gibi faydalar sağlıyor. Bu makalede genel olarak, şeçili markalardan en çok uygulama yapılan araçlarda chip tuning hakkında bilgi vereceğiz. Bununla birlikte, uygulamasını yaptığımız 20 binden fazla araç tipi olduğunu belirtmek isteriz.

KLT Otomotiv olarak, Ankara’da chip tuning yaptırmayı düşünen araç sahipleri için standart prosedürümüz aşağıdaki gibidir.

1) DYNO ÖLÇÜMÜ

Dükkanında dinamometre bulunmayan tüm chip tuning firmalarının ortak söylemleri olan “Ankara’daki tüm dynolar yanlış ya da yetersiz ölçüyor” cümlesinin doğru olmadığını söylememiz lazım. Sadece çok ender olarak, bazı araçlar yüke girmediği için tam westgate açmaz ve bu yüzden araçdyno_rollerslar tam güç üretmezler. Bu tip araçlar bize geldiği zaman araç sahiplerine konu hakkında bilgi veriyoruz ve aracın hangi durumda ne kadar güç üreteceği ve problemin kaynağı gibi konuları da açıklıyoruz. Sonuç olarak, bu araçların oranı yazılım yaptığımız araçların yüzde 5’inden daha azını oluşturuyor.

Doğru bir chip tuning uygulaması için düzgün ölçülmüş bir dyno şarttır. Yaptığınız ödemenin karşılığını aldığınızdan emin olmak için bu işlem mutlaka gerekiyor. Yaygınlaşmış başka bir yanlış söylem ise “OBD2 portu üzerinden takılan ekipmanlar ile yol üzerinde test  yapılabilmesi”. KLT Otomotiv olarak, yazılım uygulaması yaptığımız tüm araçları dyno üzerinde ölçüyor ve bu grafikleri araç sahiplerine basılı ve online olarak istedikleri zaman ulaşabilecekleri şekilde teslim ediyoruz.

2) Yol Testi Kontrolü

Aracı sahibine teslim edip ve çeşitli sürüş tiplerinde istediği şekilde kullanmasını istiyoruz. Araca orijinal arıza tespit cihazı ya da aracın anlık değerlerini kaydedecek uygun ekipman ile bağlanıyoruz. 35 km kadar aracın çeşitli bilgilerini alıyor ve alınan bilgiler ışığında o sırada araç sayol tecrübemizhibine bilgi veriyoruz. Dyno ölçümü sırasında alınan kayıtlar ile yol üzerinde alınan kayıtlaru ayrıca inceliyoruz. Araç üzerinde mekanik olarak bir sorun olduğu gözlemlendiğinde kontrol için gerekirse parçayı söküyoruz ya da yenisini takıyoruz. Chip tuning için getirilen araç turbo benzinli ve LPG takılı ise aracın benzin ve LPG’de ayrı ayrı çeşitli ölçümlerini canlı olarak yapıyoruz. Yazılım sonrası gerekmesi halinde, gaz ayarını tekrar yapıyoruz. Yazılım sonrasında benzer bir test tekrarlıyor ve araç sahibine araç hakkında bilgi veriyoruz.

3) Mekanik Kontrol Uygulama

Motoru dinliyor ve gözle kontrol ediyor, enjektör keçelerinin çeşitli noktalarında yağ kaçakları varsa temizliyor, gerekirse aracı tekrar dyno’ya alıp sonra tekrar kontrol ediyoruz. Yağ kaçağı olan noktaları tamir ediyoruz. Aracı lifte kaldırıyor, aracın altında ayrıca bir yağ kaçağı olup olmadığını kontrol ediyoruz. Tüm bu kontroller yazılım yapılacak tüm araçlarda uyguladığımız standart prosedürümüzdür. Dizel partikül filtresi sıvısı bulunan araçların dpf iptal edilecekse sıvı kontrollerini yapıyor, eğer eksikse tamamlıyoruz. Dizel partikül filtresi iptal edilecekse bu aşamada dpf söküyor ve mekanik olarak işlemlerini yapıyoruz. EGR iptali yapılacaksa araca özel tornacıda tıpa kestiriyoruz; EGR bağlantılarına keçe ya da gazlı içecek metali koymuyoruz. Çünkü bunlar amatör ellerin ürünleri olduğu için çok ciddi mekanik sorunlara yol açabilir.

4) DSG & Şanzıman Chip Tuning

Audi Seat Skoda Volkswagen ve Bentley marka araçlarda kullanılan DSG şanzımanın nasıl çalıştığı gözlemek adına  DSG şanzıman için kullanılan özel bir aparatı bağlıyoruz. Ek ücrete tabi olan ve daha çok stage2 yazılımlı araçlara yönelik uygulamasını yaptığımız bu hizmet için aracın vites geçişlerini dyno üzerinde ölçüyoruz. Bütün bu işlemler için, aracın mekanik işlemleri ve yazılımının tamamen bitmiş olması gerekiyor. Başka bir chip tuning firmasında yazılım yapılmış ve DSG yazılımı standart olan aracınıza da bu uygulamayı yapabiliyoruz. Bununla birlikte, şanzıman üzerinde maddi hasardan kaçınmak için aracın üzerindeki motor yazılımını kontrol ediyoruz. Yazılım üzerinde hatalı noktalar görülürse (çoğu zaman görüyoruz) araç sahibine bilgi veriyor, talep edildiği takdirde ücretsiz olarak motor beyni üzerindeki yazılımı optimize ediyoruz.

audi-seat-skoda-volkswagen-amblem

 

Audi Seat Skoda ve Volkswagen markaları aynı motor teknolojilerini farklı model ve kasa tiplerinde kullandıkları için bu dört markayı aynı anda inceleyebiliriz. Bu markaya sahip Ankara’da chip tuning yaptırmayı düşünen araç sahipleri arabalarının gerçek gücüne kavuşturmak adına neler yapabildiğimizi anlatacağız.

Dizel TDI araçlarda her araca özel ayrı yazılım geliştirdiğimizin bir kanıtı olarak öncelikle aracı dyno’ya alıyoruz. Olması gereken standart fabrikasyon güç değerlerine göre değerlendirmesini araç sahibiyle yapıyoruz. Dyno ölçümü sonucunun olması gereken değerlerde çıksa da çıkmasa da her durumda geliştirilecek olan yazılım için aracın enjektörlerini kontrol ediyoruz. Araç lifte kaldırarak alt tarafını olası yağ kaçaklarına karşı kontrol ediyoruz. DSG şanzımanlı araçları dyno dışında ayrıca yolda da kontrol ediyoruz. Eğer araç yazılım yapmak için uygunsa, müşterimizin talepleri doğrultusunda sadece o araç için özel yazılım düzenlemeye başlıyoruz. Dpf iptal edilecekse, aracın dizel partikül filtresini söküyoruz ve duruma/aracın kilometresine göre içini boşaltıyor ya da olduğu yere düz boru yaptırıyoruz. EGR iptali için uygun tıpalar kestiriyor yerine takıyoruz. Ankara Chip Tuning için gerekli mekanik işlerin tümünü Ankara KLT Otomotiv bünyesinde bulunan tamir atölyesinde gerçekleştiriyoruz.

Mekanik işlemleri sorunsuzca tamamladıktan sonra aracın yazılımını düzenlemeye başlıyoruz. Dpf iptali + EGR iptali + stage1 yapılan işlemlerin tümünü o aracın tüm bu testler süresince alınan değerleri sonucuna göre düzenliyoruz. Garanti kapsamındaki araçlara dpf iptali yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Ancak EGR iptali yapabiliyoruz. Mekanik olarak yapılan işlem görülemeyecektir.

Benzinli TSI ve TFSI motor araçlarda da dizel araçlarda olduğu gibi aracı önce dyno’ya alıp ölçüyoruz. Çıkan sonucu araçta downpipe olup olmamasına göre ayrıca inceliyoruz. Aynı şekilde yazılım geliştirilirken de araçta downpipe olup olmadığını göz önünde bulunduruyoruz. TSI araçlarda aracın kilometresine göre ateşleme sistemini ayrıca kontrol ediyoruz. Eğer stage2 yazılım yapılacaksa ve araç mekaniği KLT Otomotiv tarafından yapılmadıysa araçta ortaya çıkabilecek muhtemel problemler hakkında araç sahibine bilgi veriyoruz.

“200.000 km üzeri” yüksek benzinli araçlarda aracın kompresyonunu ölçüyoruz. Tamamen ücretsiz olan bu hizmetimizle, yazılım geliştirdiğimiz araç sahiplerine uzun kilometreler boyunca yüzde 100 memnuniyetle kullanacakları araçlar teslim etmeyi amaçlıyoruz.

bmw_f10_chiptuning_dyno-1024x369

racelogic_chip_tuning_kltotomotiv-768x679BMW araçlar üzerinde yapılacak olan düzenlemelerin tümünü o aracın kilometresine ve araç sahibinin talepleri doğrultusunda yapıyoruz. Türkiye’de chip tuning yapan firmalar genelde “tork” ve “hp”  üzerinden araç sahiplerine çok net olmayan bilgiler vermeyi tercih ediyor. Biz ise bunun yerine araç sahiplerine verdikleri ücretin karşılığını tam olarak aldıklarını anlayabilmeleri için vaad ettiğimiz güçlerin tümünü Racelogic ile gösteriyoruz. Racelogic aracınızın yol üzerinde hızlanmalarını ve ara hızlanmalarını ölçen dünyanın en saygın ölçüm cihazlarından birisidir. Talep edilmesi halinde araç sahibi ile kendisinin istediği güzergahta “0-100 km” “80 km-120 km” “100 km-200 km” gibi hızlanma aralıklarını ölçüp, yazılım sonrası tekrar ölçebiliyoruz. Bu işlem, en sağlıklı performans artış grafiklerinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Stage2 yazılım yapılan araçlarda her devir aralığında yüksek güçler ortaya çıktığı için toplam hızlanma süresi araç sahipleri tarafından gözlemlenemiyor. Racelogic ise tüm bu sorunlara cevap niteliği taşıyor. Siz sadece aracınızı kullanmanın keyfine bakın ve hızlanma sürecini cihaz takip etsin. Racelogic uygulamalarımız araçlara göre farklılık gösterdiği için detaylı bilgi için bize telefonla ulaşabilirsiniz.